אודות המסלול

במסלול קולנוע משלבים בין היצירה הקולנועית על כל ענפיה לבין לימודים עיונים והכרות עם ההיסטוריה של המדיום ועם חוקי המבע הקולנועי. במסלול מושם דגש על האישיות הייחודית של היוצר והיוצרת ועל הרוח החופשית המניעה אותם. התלמידים נקראים להתחבר לעצמם ולבטא את עצמם. הלימודים מקיפים את כל שלבי היצירה החל מרעיון או דימוי בודד דרך כתיבת תסריט, גיבוש דמויות והבנת מהלכי סצנות. תרגילים מרובים, שמתמקדים באספקטים שונים של התחביר הקולנועי, מאפשרים לסטודנטים לצלול ולהתנסות בעשיית סרטים בסגנונות שונים. הלימודים המעשיים והעיוניים משתלבים ומעשירים את חיי הסטודנטים ומייצרים תקופת חממה פורייה, שבמהלכה הם מצליחים בזמן מוגבל לעשות קפיצות מרשימות בהבנה של תהליכי היצירה ובהיכרות עם יסודות הקולנוע, כמו עם יוצרים עכשוויים מכל העולם. השיעורים במקצועות השונים מקנים מיומנות ושליטה במרכיבים השונים של עשיית סרט: תסריט, בימוי, הפקה, צילום ועריכה.

כבר בשבוע הראשון ללימודים מתנסים התלמידים במלאכת הבימוי ובתפעול ציוד צילום ועריכה משוכלל ועדכני. לצד עידוד החופש האמנותי ניתנת חשיבות לעידוד המודעות החברתית, המעורבות והמחויבות של היוצרת והיוצר למקום בו הם חיים ופועלים. ברוח זו מוקנה נפח משמעותי, גדול מהמקובל, לקולנוע התיעודי ולאפשרויות הגלומות בו. היחס האישי לכל תלמיד ותלמידה הוא יסוד מרכזי וחשוב במסלול קולנוע.

תלמידי המסלול צומחים בחממה יצירתית, מקבלים חונכים אישיים לפרויקטים שלהם, ומלווים על ידי קולנוענים ומרצים מהשורה הראשונה. סרטי הגמר של התלמידים, שמייצגים את ייחודם ואת עולמם ביצירתם הקולנועית, נחשפים בהקרנת בכורה במסגרת תחרותית בפסטיבל קולנוע דרום, ולאחר מכן מופצים ומוקרנים בישראל ובעולם.

שנה א – קורסי מבוא בתחומי הקולנוע, הטלוויזיה, האמנות והתיאוריה; סדנות יסוד: הקלטת שטח, צילום וידאו, כתיבה יוצרת, בימוי עלילתי, עריכה, עריכת AVID, בימוי תיעודי, יסודות התסריט, מבוא לקולנוע תיעודי.

שנה ב – צילום וידיאו, עריכה (מתקדם), תסריט (מתקדם), סדנת עוזר במאי והפקת סרט, בימוי קולנוע, סדנת בימוי שחקנים, סדנת הפקה.

שנה ג-ד – חונכות לפרויקט גמר – סגל החונכים: אורי סיוון (בטיפול, קלרה הקדושה), שלומי אלקבץ (גט, שבעה, ולקחת לך אישה, עדות), נזאר חסן (קארם אבו חליל, איג'טאיה, טהדי), אורנה לוי, ענת אבן (אחרי הסוף, אסורות), לינה צ'פלין (חצוצרה בואדי, היה או לא היה), פרופ' ענר פרמינגר.

לתכנית הלימודים


ראש המסלול

שלומי אלקבץ

 במאי, תסריטאי ומפיק. עומד בראש המסלול לקולנוע לתואר ראשון ומנהל אמנותי של חממת היוצרים סטודיו דרום, שמתקיימת במסגרת קולנוע דרום.

כתב וביים, יחד עם אחותו רונית אלקבץ, את טרילוגיית הסרטים העלילתיים ולקחת לך אישה (זוכה פרס המבקרים ופרס הקהל – פסטיבל ונציה 2004), שבעה (הסרט שפתח את שבוע המבקרים של פסטיבל קאן 2008, הפרס הגדול בפסטיבל ירושלים בקטגוריות הסרט והשחקנית הטובים ביותר, פרס הסרט, הבימוי והשחקנית בפסטיבל הסרטים הים-תיכוני בספרד) וגט (פסטיבל קאן 2014, הפרס הגדול בפסטיבל ירושלים) אשר שלושתם הופצו מסחרית גם בצרפת ובמדינות נוספות. כתב וביים גם את הסרט התיעודי עדות (פסטיבל ונציה). לטלוויזיה ביים את העונה השנייה של סדרת הדרמה רביעיית רן בכיכובם של יפתח קליין, עודד לאופולד, הגר בן אשר, נורית גלרון ואחרים.

הוראה בקורסים: בימוי עלילתי, פיתוח תכנית טלוויזיה עלילתיות, בימוי שחקנים, חונכות פרויקט גמר.

shlomi.elkabetz@gmail.com

מרצים בבית הספר

אורי סיון- ראש התוכנית לתואר שני

במאי ותסריטאי, בוגר החוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב.

בין הפרויקטים אותם יצר: יחפים, מיני סדרת טלוויזיה (במאי ותסריטאי ראשי), בטיפול, סדרת טלוויזיה (תסריטאי ראשי ויוצר שותף), שזכתה בפרס הסדרה הטובה ביותר ובפרס התסריט הטוב ביותר על ידי האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה והגרסה האמריקאית הופצה ושודרה בלמעלה מ-60 מדינות ברחבי העולם, שבתות וחגים, סדרת טלוויזיה (תסריטאי ראשי), שזכתה בפרס הסדרה הטובה ביותר ובפרס התסריט הטוב ביותר על ידי האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה, קלרה הקדושה, סרט קולנוע (במאי ותסריטאי שותף), שזכה בפרס הסרט הטוב ביותר במסגרת האקדמיה הישראלית לקולנוע וייצג את ישראל באוסקר האמריקאי.

הוראה בקורסים: בימוי, חונכות לפרויקט גמר.

צילום - זוהר מלינק עזרא

רן טל

דר' דפנה סרינג

פרופ' ענר פרמינגר

בוגרים

אמיר טל - בוגר מסלול קולנוע

אושרי חיון - בוגרת מסלול קולנוע

עמרם יעקובי - בוגר מסלול קולנוע

דן סחר - בוגר מסלול קולנוע

חגי ארד - בוגר מסלול קולנוע

מיטל אבוקסיס - בוגרת מסלול קולנוע

אופיר ראול גרייצר - בוגר מסלול קולנוע

רובי אלמליח - בוגר מסלול קולנוע

נלי גיא - בוגר מסלול קולנוע

אריאל כהן - בוגר מסלול קולנוע

ערן פולישוק - בוגר מסלול קולנוע