אודות המסלול

לימודי תואר ראשון (B.F.A) באנימציה משלבים לימודים אקדמיים עם התמחות מעשית. הלימודים מקיפים את כל התחומים הרלוונטיים עד להפיכת הסטודנט לאמן אנימציה מהשורה הראשונה: ממקצועות טכניים וטכנולוגים, סדנות אמן ופיתוח פרויקטים, ועד לימודים עיוניים על קולנוע וטלוויזיה.

דגש ניתן לאנימציה עלילתית, לאנימציה תיעודית ולאמירה אישית. השייכות לבית הספר לקולנוע מאפשרת שיתופי פעולה פוריים ועבודה על פורמטים מסחריים עוד בתקופת הלימודים. בסוף שנה ד מציגים הסטודנטים את עבודותיהם בפסטיבל קולנוע דרום, שהוא פסטיבל בינלאומי, שמושך אליו יוצרים חשובים. במהלך השנה מתקיימות 'סדנות אמן' עם מרצים ויוצרים מקומיים ומחו"ל והשתלמויות בנושאים מגוונים. המסלול מוציא בוגרים מצוידים בכל מה שצריך על מנת להתברג בשוק. סרטי האנימציה המופקים במסלול, משתתפים באופן קבוע בפסטיבלים בישראל ובחו"ל, זוכים בפרסים יוקרתיים בפסטיבלים ובשבחים רבים.

תכנית הלימודים במסלול לאנימציה היא תכנית של ארבע שנים, ומורכבת מלימודים עיוניים ומלימודים מעשיים. במסגרת הסדנות ישכלל הסטודנט את יכולותיו במגוון אמנויות פלסטיות לרבות רישום, פיסול, עיצוב, איור, משחק, תוכנות וכמובן אנימציה על שלל הסגנונות: סטופ-מושן, קלאסית, תלת ממד ואנימציה אקספרימנטלית. בסוף השנה מגיש כל סטודנט תרגילים מסכמים, ובשנה הרביעית יעבוד על סרט אנימציה קצר מלא כעבודת גמר.

מסלול האנימציה של המחלקה לאמנויות המסך והקול במכללת ספיר מציע התמחויות בשלושה תחומים שונים:

אנימציה קלאסית או מצוירת: הסרטים מצוירים ביד מתחילתם ועד סופם, הן על נייר והן בתוכנות ייעודיות. התמחות שדורשת יכולות רישום ושקידה גבוהות, ומאפשרת יצירת "יש מאין" על דף חלק.

אנימציית Stop Motion: אנימציית בובות, פלסטלינה, חפצים או כל דבר שניתן להזיזו מול מצלמה. המסלול נותן דגש על עבודה עם חומר ומשמעויותיו ועל עבודה אקספרימנטלית.

אנימציה ממוחשבת בתלת ממד: התמחות שבה נלמדות תוכנות אשר בונות עולמות וירטואליים לחלוטין, ללא גבול לאפשרויות הדמיון. בהתמחות נלמדות התוכנות המובילות בשוק.

שנה א – בסמסטר הראשון נחשפים הסטודנטים לראשונה למקצועות האנימציה. בסדנות נרכשות מיומנויות בסיסיות כגון רישום, פיסול, שפת אנימציה, יסודות הצילום, יסודות העיצוב. במישור הכתיבה מתחילים הסטודנטים בכתיבת סיפורים קצרים ולומדים את המבנה הדרמטי, בדגש על אנימציה. דגש ניתן על לימוד כלים בסיסיים, כגון פוטושופ ותוכנות אנימציה. בסמסטר ב הסטודנטים מעמיקים יותר במקצועות האנימציה, ונחשפים לטכניקות אקספרימנטליות בתחום. התנסות ראשונית בבימוי ועריכה קונספטואלית, התמודדות עם דימויים על גבי ציר זמן.

שנה ב - בסמסטר א נפגשים הסטודנטים עם אנימציית דמויות ואפיונן, ונחשפים לאנימציית תלת ממד ממוחשבת וסטופ-מושן. במקביל, מחזקים את כישוריהם בתחומי הסיפור, העריכה והביקורת. בסמסטר ב מתמודדים הסטודנטים לראשונה עם הפקה ארוכה המשלבת את כל המרכיבים השונים של היצירה האנימטיבית, לרבות מוסיקה ופסקול. בנוסף, מעמיקים בהיבטים השונים של העיצוב לסרט, עיצוב הדמויות וארט דיירקשן. הסטודנטים לומדים שיעורי משחק ומתמודדים עם אנימציית דמויות מאופיינת מורכבת. בשיעור הבימוי לומדים הסטודנטים על מגוון גישות ליצירה וביטוי, ורוכשים כלים יצירתיים לגיבוש זהות אמנותית. בסוף שנה ב הסטודנט יגיש את תיק עבודותיו לבחינת מרצי המסלול.

שנה ג - בסמסטר א הסטודנטים מתחלקים להתמחויות השונות (אנימציה קלאסית, תלת ממד ממוחשב או סטופ-מושן), מעמיקים באנימציית דמויות ורוכשים ארגז כלים נרחב להתמחותם. בנוסף על כך, לומדים כלי עזר כגון אפטר-אפקטס ופלאש. בסמסטר ב' מפיקים סרטון אנימציה דוקומנטרית קצר ומתנסים בעבודה על הפקה ארוכה בעלת production value גבוה. מטרות הסמסטר: ליטוש סופי של מגוון הכישורים הדרושים ליוצר על מנת להפיק סרט קצר.

שנה ד - השלמת חובות אקדמיים והפקת סרט גמר. לכל פרויקט מוקצה מנחה צמוד בבחירתו של הסטודנט, ומתקיימים מפגשים שבועיים של כל הסטודנטים עם ראש המסלול – למעקב ולתמיכה.

במהלך הלימודים משולבות סדנות אמן המועברות על ידי אנימטורים ויוצרי אנימציה מחו"ל.

לתכנית הלימודים


ראש המסלול

ריקרדו ורדסחיים - ראש מסלול אנימציה BFA

מרצים בבית הספר

ערן לזר

יעל ענבר

בוגרים

לירן קפל - בוגרת מסלול אנימציה

מזמור ויצמן - בוגרת מסלול אנימציה