מי אנחנו

בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר, בין עזה לשדרות, הוקם לפני כעשרים שנה כתכנית לא אקדמית להנדסאים ומהר מאוד התפתח לתכנית אקדמית ללימודי קולנוע והמשיך עוד לצמוח ולהתרחב והיום הוא בית ספר חשוב ומשפיע בזירת האקדמיה הקולנועית ותעשיית הקולנוע בישראל. מכללת ספיר ובית הספר בתוכו יושבים כקילומטר אחד מעזה וכמה מאות מטרים משדרות. החיים היצירתיים של קהיליית התלמידים והמורים על קו התפר הזה באה לידי ביטוי כמובן גם ביצירות ובעיצוב תפיסת עולמם של התלמידים. יותר מכך, בית הספר רואה עצמו כמייצג הדרום – הדרום הגיאוגרפי, הדרום התרבותי, הדרום הדמוגרפי והדרום הקונספטואלי. כלומר, מבחינת בית הספר גם קריית שמונה היא דרום וגם שכונת התקווה היא דרום. אנו מאמינים במרכזי תרבות רבים ומגוונים ולכן לא מקבלים את החלוקה למרכז (תל-אביב רבתי) ופריפריה (כל השאר). אנו מאמינים שבעבודתנו כמוסד אקדמי וכבית יצירה בדרום, אנחנו מייצרים מרכז תרבותי וקולנועי אחר, שונה, אך ע זאת שווה בחשיבותו לזה של תל אביב וירושלים. הסטודנטים שלנו גרים ברובם בסביבת מכללת ספיר, הן בשדרות והן בקיבוצים מסביב, ובכך מייצרים קהילות צעירות ותוססות של צעירים שהדרום שובה את לבם כבר בשנה הראשונה. לאחר סיום לימודיהם, רבים מתקשים לעזוב את הדרום ונשארים לגור בו.

בית הספר הוא הראשון בישראל המעניק תואר BFA בלימודים הנמשכים על-פני ארבע שנים, והמשלבים לימודי היסטוריה ותיאוריה עם לימודים אמנותיים ויצירתיים בכל תחומי הקולנוע: תסריט, בימוי, צילום, עריכה, הפקה ועוד. בבית הספר לומדים קרוב ל-400 מרצים ויוצרי קולנוע במספר מסלולים איכותיים: קולנוע, טלוויזיה, אנימציה, פס-קול והלחנה לסרטים, משחק ותנועה. לכל תלמיד שמורה הזכות לנסות וליצור סרט גמר כחלק מהציון הסופי של התואר. במשך שנתיים זוכים אלה שזכו בכך הנחייה וחונכות אישית ליצירת סרט גמר. תלמידים שלא ירצו ליצור סרט גמר, ישתתפו בסרטי גמר של חבריהם כצלמים, עורכים, מפיקים ועוד, ועל כך יקבלו ציון כעבודת גמר.

לפני מספר שנים הוקמה בבית הספר גם תכנית לתואר שני MFA ו-MA. מסלול ה-MFA הוא המסלול היצירתי בו משתתפים הסטודנטים בסדנאות ליצירת קולנו תיעודי וקולנוע עלילתי, וכן זוכים להנחיה אישית במשך שנתיים עד להפקת סרט הגמר שלהם. תלמידי תכנית ה-MA לומדים כתיבה מחקרית ותיאורטית על קולנוע ומסיימים תואר ללא תזה, אך עם עבודת מחקר מצומצמת המאפשרת המשך לימודים לדוקטורט לאחר שנת השלמה (כמקובל במקרים רבים).

כל המסלולים ותוכניות הלימוד בבית-הספר מתבססים על תפיסה ייחודית שמשלבת בין תיאוריה למעשה, תוך כדי התבוננות מעמיקה ומחויבת למציאות בה אנו חיים בארץ, בדרום ובמזרח התיכון כחלק מהעולם הגדול בדגש על קולנוע אמנותי ופוליטי, ובטיפוח אמירה אישית אמנותית של היוצר. בתכנית הלימודים העיונית, נלמדים תחומי ההיסטוריה של אמנות הקולנוע, השפה הקולנועית, התיאוריות המרכזיות בניתוח ובביקורת הקולנוע והזרמים השונים בקולנוע. בצד הלימודים בתחומים אלה, ניתנת תשומת לב מיוחדת לתפיסה שבה נקודת הייחוס ליצירה ולמחשבה נמצאת בקולנוע של העולם השלישי, 'הדרום' העולמי והישראלי, קולנוע הגלות (Exile cinema), וקולנוע אוונגארד, וכן הקולנוע התיעודי על כל גווניו. בכך התכנית המוצעת שונה מכל תכנית אחרת הקיימת בישראל.

ביסוסו של התואר הראשון ופתיחתה של התוכנית לתואר שני הוא שלב נוסף במימוש החזון שלנו ליצור מרכז ארצי ובין לאומי של תרבות דרך המדיות שמשלבות בין תמונה וקול מחקר ויצירה. מראשית דרכו עם ייסוד בית הספר בחרנו להקנות מקום לקול ה"אחר" של החברה הישראלית, שאינו מוצא את מקומו הראוי בבימות התקשורת והמדיה השונים.

אחד מהאירועים המרכזיים של בית הפסר הוא פסטיבל קולנוע דרום שמתקיים כל שנה בסינמטק שדרות בראשית יוני. זהו פסטיבל בינלאומי לקולנוע הנתמך על ידי הממשלה, מוסדות ציבוריים ופרטיים ומהווה את גולת הכותרת של שנת הלימודים ובו אנו מציגים את סרטי הבוגרים של המחלקה לאמנויות הקול והמסך, בפני קהל של אלפים אל מול חבר שופטים המורכב מיוצרים חוקרים ואנשי רוח מובילים מכל העולם ביניהם מנהלי פסטיבלים מרכזיים מכל העולם. בכל שנה בפסטיבל אנו מקרינים את הסרטים החשובים ביותר בקולנוע הישראלי ואוצרים תכניות קולנוע מהעולם של היוצרים הרדיקלים והחשובים בקולנוע האמנותי.

תפיסת העולם שלנו בכל תחומי היצירה והלימוד הינה סביב המושג והרעיון - קולנוע של שירה Cinema of Poetry, שבזמנו טבע אותו המשורר ואיש הקולנוע פייר פאולו פזוליני. בנסותנו לפענח מושג מסתורי זה אנו מציעים את החיבור בין החופש המוחלט של היצירה האישית עם המחויבות העמוקה ביותר שיש ליוצרים עם הדמויות, העולם והסיפור אותם מבקשים לספר. זוהי טוטאליות של עשיה בה משתלבות נקודת המבט האישית והחד פעמית עם נקודות מבט שונות הקיימות במציאות הפכפכה וחמקמקה. וכל זאת בניסיון לעצב עולם ולחשוף את הנפש הפועלת בו. זה האתגר מולו אנו מבקשים ליצור את הדרך שלנו בלימודי היצירה של אמנויות הקול והמסך באלף השלישי.

לאתגר הזה אנו מזמינים אתכם להצטרף.

פרופ' סמי שלום שטרית

ראש בית הספר לאמנויות הקול והמסך

המכללה האקדמית ספיר


היסטוריה וגיאוגרפיה

1003572_605371462866618_165110414_n

בית הספר לאמנויות הקול והמסך נמצא בתוך המכללה האקדמית ספיר השוכנת בנגב הצפוני, במרחק שעה נסיעה מתל אביב ומירושלים וחצי שעה מבאר-שבע. הקמפוס ירוק ומטופח ובו עשרות בניינים מודרניים המשתלבים במרחב הכפרי של קיבוצי הסביבה. כיום לומדים בקמפוס האקדמי ספיר מעל ל-8000 סטודנטים. בספיר מאמינים שסביבת לימודים נאותה היא מפתח לטיפוח מצוינות. זו הסיבה שתוך מספר שנים הפכה ספיר למכללה האקדמית הציבורית הגדולה והפופולרית בארץ. אגודת הסטודנטים, דיקן הסטודנטים והנהלת המכללה מקיימים אירועים ופעילויות לגיוון והעשרת החיים בקמפוס. הסטודנטים בספיר נהנים ממגוון שירותים, מעבר לשעות הלימוד – מגורים במעונות בקיבוצים וביישובים הקרובים למכללה, מסעדות ומזנונים, מרכז ספורט, בריכת שחייה, סינמטק, פאבים ומועדונים, מלגות, פר"ח, השמה תעסוקתית, תחנת רדיו של הקמפוס, קורסים on-line, חומרי לימוד ברשת, ועוד.

המכללה האקדמית ספיר חרטה על דגלה ליצור אקדמיה, שאיננה מגדל שן ובחרה להוביל סדר יום חדש של חברה אזרחית לוחמת ושוויונית, באזור העני הסבוך והבוער ביותר של מדינת ישראל, ואולי אחד הנפיצים במזרח התיכון. בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר בוחר ליצור מתוך מיקומה המיוחד של המכללה, באזור שמשלב אוכלוסיות עולים ותיקים מכל ארצות העולם עם עולים חדשים מארצות חבר העמים ואתיופיה, ומספק הקשר ייחודי ומתאים לרוח בית הספר. הכוונה היא לתת ביטוי לאינטראקציה כמו גם למתחים שבין עיירות הפיתוח לקיבוצים ולמושבים, בין עיירות ומאהלי בדואים להתיישבויות ייחודיות ולתושבי רצועת עזה. בית הספר הוא מרכז של קהילת קולנוע ותרבות צעירה חדשה, שמבקשת לעצב מחדש את סדר היום התרבותי-קולנועי בישראל ובסביבתה.