מי אנחנו

לפני למעלה מעשור בתחילת האלף השלישי חלמנו במכללה האקדמית ספיר על הקמת מחלקה חדשה ללימודי קולנוע וטלוויזיה. במקום שהוא אולי הכי פחות צפוי בארץ – בין שדרות לנתיבות ובין עזה לרהט נולדה לראשונה בישראל, תכנית לימודים שמעניקה תואר אקדמי BFA שמוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה. בשנת 2012 נפתחה התכנית לתואר שני MA/MFA  ב'קולנוע הפקה ותיאוריה' במרכזה של תכנית זו, סדנות עיוניות מעשיות ברוח ה'ארטיזן' שבהן מרצים וסטודנטים עוברים תהליך של למידה ויצירה משותף שמחקה תהליך עבודה מקצועי תוך כדי פענוח קודים אנושיים אוניברסליים, ולימודי עיון ומחקר המחברים בין המדיות השונות.

תוך עשור התרחבה המחלקה והפכה לבית ספר לאמנות הקול והמסך עם מעל ל-400 תלמידים בחמישה מסלולי תוכן אקדמיים מקצועיים שונים: קולנוע; טלוויזיה; אנימציה; עיצוב פסקול והלחנת מוזיקה לסרטים; תסריטאות ומסלול מעשי ייחודי להנדסאי קולנוע וטלוויזיה. כל המסלולים ותוכניות הלימוד מתבססים על תפיסה ייחודית שמשלבת בין תיאוריה למעשה, תוך כדי התבוננות מעמיקה במציאות בה אנו חיים בארץ, בדרום ובמזרח התיכון כחלק מהעולם הגדול ומחויבת לה. הם שמים דגש על קולנוע אמנותי ופוליטי, ומטפחים אמירה אישית אמנותית של היוצר. בתכנית הלימודים העיונית, נלמדים תחומי ההיסטוריה של אמנות הקולנוע, השפה הקולנועית, התיאוריות המרכזיות בניתוח ובביקורת הקולנוע והזרמים השונים בקולנוע. בצד הלימודים בתחומים אלה, ניתנת תשומת לב מיוחדת לתפיסה שבה נקודת הייחוס ליצירה ולמחשבה נמצאת בקולנוע של העולם השלישי, 'הדרום' העולמי והישראלי, בקולנוע הגלות (Exile cinema) ובקולנוע אוונגרד וכן בקולנוע התיעודי על כל גווניו. בכך שונה התכנית המוצעת מכל תכנית אחרת הקיימת בישראל.

ביסוסו של התואר הראשון ופתיחתה של התכנית לתואר שני הוא שלב נוסף במימוש החזון שלנו ליצור מרכז ארצי ובין לאומי של תרבות שישלב בין תמונה וקול ובין מחקר ויצירה. מראשית דרכו של בית הספר בחרנו להקנות מקום לקול ה"אחר" של החברה הישראלית, שאינו מוצא את מקומו הראוי באמצעי המדיה השונים. קיומה של חברה אזרחית, מחייב שילובו של קול זה בשיח הציבורי. כל זאת בתוך מכללה שמודעת לתפקידה כמוסד אקדמי הפועל בתוך המרחב הדרומי על קו הגבול הטעון, עזה-שדרות ושמהווה ראש גשר לביטוי העצמי של אוכלוסיות אלו. בית הספר לאמנויות הקול והמסך רואה עצמו, בנוסף לייעודו האקדמי המקצועי, כראש גשר לשלום ודו-קיום במדינה שבה הקבוצות החברתיות מתאפיינות בהתבצרות, שמקשה על אפשרותו של קיום תרבותי וחברתי משותף. רציונל זה וכוונה מכוננת זו הכתיבה לכולנו תפיסת עולם של למידה ועשייה קולנועית אחרת. אחד מהאירועים המרכזיים של מרכז זה הוא פסטיבל קולנוע דרום שמתקיים כל שנה בסינמטק שדרות בתחילת יוני. פסטיבל בינלאומי לקולנוע שנתמך על ידי מוסדות ציבוריים ופרטיים ומהווה את  גולת הכותרת של שנת הלימודים שבו אנו מציגים את סרטי הבוגרים של המחלקה לאמנויות הקול והמסך, בפני קהל של אלפים ובפני חבר שופטים המורכב מיוצרים, חוקרים ואנשי רוח מובילים ומנהלי פסטיבלים מרכזיים מכל העולם. בכל שנה אנו מקרינים בפסטיבל את הסרטים החשובים ביותר בקולנוע הישראלי ואוצרים תכניות קולנוע מהעולם של היוצרים הרדיקלים והחשובים בקולנוע האמנותי.

תפיסת העולם שלנו בכל תחומי היצירה והלימוד הם ברוח המושג והרעיון שטבע בזמנו המשורר ואיש הקולנוע פייר פאולו פזוליני – קולנוע של שירה Cinema of Poetry. בנסותנו לפענח מושג מסתורי זה אנו מציעים את החיבור בין החופש המוחלט של היצירה האישית לבין המחויבות העמוקה ביותר שיש ליוצרים לעולם שהם יוצרים ולדמויות בסיפור אותו הם מבקשים לספר. זוהי טוטליות של עשייה, ובה משתלבות נקודת המבט האישית והחד פעמית עם נקודות מבט שונות הקיימות במציאות הפכפכה וחמקמקה. וכל זאת בניסיון לעצב עולם ולחשוף את הנפש הפועלת בו. זה האתגר הניצב בפנינו, כשאנו מבקשים ליצור את הדרך שלנו בלימודי היצירה של אמנויות הקול והמסך באלף השלישי, ולאתגר הזה אנו מזמינים אתכם להצטרף.

פרופ' אבנר פיינגלרנט - ראש בית הספר לאמנויות הקול והמסך, המכללה האקדמית ספיר


היסטוריה וגיאוגרפיה

1003572_605371462866618_165110414_n

בית הספר לאמנויות הקול והמסך נמצא בתוך המכללה האקדמית ספיר השוכנת בנגב הצפוני, במרחק שעה נסיעה מתל אביב ומירושלים וחצי שעה מבאר-שבע. הקמפוס ירוק ומטופח ובו עשרות בניינים מודרניים המשתלבים במרחב הכפרי של קיבוצי הסביבה. כיום לומדים בקמפוס האקדמי ספיר מעל ל-8000 סטודנטים. בספיר מאמינים שסביבת לימודים נאותה היא מפתח לטיפוח מצוינות. זו הסיבה שתוך מספר שנים הפכה ספיר למכללה האקדמית הציבורית הגדולה והפופולרית בארץ. אגודת הסטודנטים, דיקן הסטודנטים והנהלת המכללה מקיימים אירועים ופעילויות לגיוון והעשרת החיים בקמפוס. הסטודנטים בספיר נהנים ממגוון שירותים, מעבר לשעות הלימוד – מגורים במעונות בקיבוצים וביישובים הקרובים למכללה, מסעדות ומזנונים, מרכז ספורט, בריכת שחייה, סינמטק, פאבים ומועדונים, מלגות, פר"ח, השמה תעסוקתית, תחנת רדיו של הקמפוס, קורסים on-line, חומרי לימוד ברשת, ועוד.

המכללה האקדמית ספיר חרטה על דגלה ליצור אקדמיה, שאיננה מגדל שן ובחרה להוביל סדר יום חדש של חברה אזרחית לוחמת ושוויונית, באזור העני הסבוך והבוער ביותר של מדינת ישראל, ואולי אחד הנפיצים במזרח התיכון. בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר בוחר ליצור מתוך מיקומה המיוחד של המכללה, באזור שמשלב אוכלוסיות עולים ותיקים מכל ארצות העולם עם עולים חדשים מארצות חבר העמים ואתיופיה, ומספק הקשר ייחודי ומתאים לרוח בית הספר. הכוונה היא לתת ביטוי לאינטראקציה כמו גם למתחים שבין עיירות הפיתוח לקיבוצים ולמושבים, בין עיירות ומאהלי בדואים להתיישבויות ייחודיות ולתושבי רצועת עזה. בית הספר הוא מרכז של קהילת קולנוע ותרבות צעירה חדשה, שמבקשת לעצב מחדש את סדר היום התרבותי-קולנועי בישראל ובסביבתה.