שני סרטים של בית הספר לאמנויות הקול והמסך בספיר בפסטיבל IDFA: "חבר שלי יניב" של מעיין שוורץ ו"להפוך את האבנים" של ניר דבורצ'ין

הצלחה נוספת לבית הספר לאמנויות הקול והמסך, לאחר ששניים מסרטי הבוגרים שלו, "חבר שלי יניב" ו"להפוך את האבנים" התקבלו לפסטיבל IDFA, הנחשב לפסטיבל הקולנוע החשוב והמוביל בתחום הדוקומנטרי. שני הסרטים יתמודדו במסגרת הסטודנטים של הפסטיבל. הפסטיבל עצמו ייפתח באמסטרדם שבהולנד החל מה-16 בנובמבר.

"חבר שלי, יניב" של מעיין שוורץ מגולל את סיפור חברותם האמיצה של יוצר הסרט עם יניב אבירן, הלוקה בניוון שרירים. "להפוך את האבנים" של ניר דבורצ'ין מספר על סמי אשר גר בבדידות בחווה שאותה הקים במדבר. שני הסרטים הוצגו לראשונה בפסטיבל קולנוע דרום ביוני האחרון שם חבר שלי, יניב זכה במקום השני בתחרות ולהפוך את האבנים זכה בפרס עיצוב הפסקול.

הסרטים ישתתפו ב-IDFA שבוע לאחר שייצגו את בית הספר לאמנויות הקול והמסך בתכנית התיעודית של פסטיבל ליסטאפאד שייפתח ב-4 בנובמבר בבלרוס, שם ייטלו חלק יחד עם סרט נוסף מבית היוצר של ספיר: פרויקט האנימציה הדוקומנטרי "חולות", סרט דוקו- אנימציה שיצרו סטודנטים מהמסלול לאנימציה בבית הספר אשר תיעדו מבקשי מקלט במתקן חולות, ועל בסיס סיפוריהם יצרו סרט אנימציה. הסרט השתתף בפסטיבל האנימציה של שטוטגרט, גרמניה והוקרן בפסטיבלים נוספים בעולם. את המשלחת לבלארוס תוביל מטעם בית הספר לינה צ'פלין, מרצה במכללה ומבכירות הבמאיות הדוקומנטריות בישראל.

הגישה הדוקומנטרית בסרטים אלו ובסרטים אחרים שיצאו מבית הספר מתבססים על תפיסת העולם של ספיר בכל תחומי היצירה והלימוד שטבע בהמשורר ואיש הקולנוע פייר פאולו פזוליני – קולנוע של שירה Cinema of Poetry דרכו בא לידי ביטוי החיבור בין החופש המוחלט של היצירה האישית לבין המחויבות העמוקה ביותר שיש ליוצרים לעולם שהם יוצרים ולדמויות בסיפור אותו הם מבקשים לספר. זוהי טוטליות של עשייה, ובה משתלבות נקודת המבט האישית והחד פעמית עם נקודות מבט שונות הקיימות במציאות הפכפכה וחמקמקה. וכל זאת בניסיון לעצב עולם ולחשוף את הנפש הפועלת בו. את הגישה הדוקומנטרית בבית הספר מובילים כיום במאים בעלי שם כמו דורון צברי, ענת זלצר, ענת אבן ונזאר חסן.