אסא בן 13, סרטו של סלי אלמליך, זכה בפרס הסרט הטוב ביותר ע"ש מיקה אילון בפסטיבל קולנוע דרום

חבר השופטים נימק את בחירתו בסרט "ברגישות ובחפץ לב, במאי הסרט הזמין אותנו להיכנס לעולמו האינטימי ויצר עולם קולנועי מיוחד, מגובש, אותנטי, ריאליסטי ופואטי".

בפרס השני זכתה מניה לוזובסקי על הסרט "נשיקות בעברית",  ובפרס סרט האנימציה הטוב ביותר זכה הסרט "כתריאל" של רוני אשרניצקי, יוליה זאבט ונועה חן.

אלפי צופים מכל רחבי הארץ צפו בעשרות הסרטים, המופעים וההצגות בחמשת ימי פסטיבל קולנוע דרום.

הסרט "אסא בן 13" של סלי אלמליך, זכה הערב בפרס הסרט הטוב ביותר ע"ש מיקה אילון בפסטיבל קולנוע דרום, שקיים בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר. הסרט הוכרז כזוכה בטקס הסיום שנעל את הפסטיבל. הסרט מספר על עיירה קטנה בעלת מוסד רוחני מרכזי, בה מתעורר אסא ליום שלפני טקס הבגרות שיהפוך אותו מנער לגבר. הציפיות של אביו והלחצים מהסביבה גורמים לו למצוא את דרכו בכוחות עצמו. במרכז הסרט המטלטל,  ילד שהתייתם מאמו וגר עם אביו בנתיבות, ערב עלייתו למצוות. במאי סלי אלימלך (בן נתיבות הקרוי על שמו של הבאבא סלי) מפליא ליצור עולם מרתק ועשיר של העיירה הדרומית דרך דמות חד פעמית ונוגעת ללב של ילד המגולם בכישרון רב ע"י ילד שאינו שחקן.

השופטות אורית אזולאי, טטיאנה ברנדרופ ואווה סנגיורגינימקו נימקו את הבחירה בסרט וקבעו: "ברגישות ובחפץ לב, הזמנת אותנו להיכנס לעולמך האינטימי ויצרת עולם קולנועי מיוחד, מגובש, אותנטי, ריאליסטי ופואטי. בשלושים דקות זיקקת סיפור טעון ומורכב לתמונות, קולות ודמויות שחשפו שכבות בהוויה של פריפריה גאוגרפית ונפשית תלושה ויתומה ובמהות של תרבות ומיתולוגיה יהודית".

בפרס השני בפסטיבל זכה הסרט "נשיקות בעברית", סרט של מניה לוזובסקי. חבר השופטים נימק את הבחירה כשקבע כי: "הסרט מציף שאלה על מסורת המאתגרת את היהדות בת ימנו. הבימאית מתמודדת עם הגדרת הזהות האינדיבידואלית והחברתית דרך החוויה האישית שלה בצורה מקורית ומרעננת. התוצאה היא חשיפה של נקודות מבט חדות מוצהרות ובלתי מוצהרות על אמונה, המושרשות בדור אחד".

כמו כן בפסטיבל קולנוע דרום הושק מיזם מלגות ומענקים ע"ש רונית אלקבץ ז"ל. המיזם הוא יוזמה משותפת למשפחות ישר ואלקבץ ופסטיבל קולנוע דרום.

שלומי אלקבץ הציג את המיזם ואמר: "זה מעציב לקחת חלק מהמיזם הזה מהסיבות הברורות. כל כך הרבה היה יכול להיאמר ולהיעשות. אולם רוחה הבלתי מתפשרת של רונית ממשיכה להצית את הרגש ולסחוף את הדמיון גם במימד שהוא מעבר לזמן או גוף. לדעת שלמעשים ולסרטים יש חיים וישות שאינה קשורה לנוכחות הפיזית שלנו. המיזם הוא התרחבות יפה של רעיון שנולד בזמן וברגע שרונית החליטה שירצו שישמעו אותה. היא לא ידעה באיזה רגע זה התרחש אבל אני יודע שהוא קרה. הערב הזה הוא עדות לעוצמת ההחלטה שלה".

המיזם יאתר יצירה, יוצרות ויוצרים, אשר בעבודתם ניתן לזהות גוונים מדרכה האמנותית והערכית עליה לחמה רונית כאישה, שחקנית ויוצרת.

המיזם יעניק: מענק הפקה בסך 330 אלף שקלים לטובת סרט ביכורים של יוצר מהדרום, שני מענקי כתיבה ופיתוח, מענק לפיתוח סרט תיעודי, 4 מלגות הצטיינות לסטודנטים מהדרום ומענק נוסף עצמאי ובלתי תלוי ליוצרת שתיבחר על ידי וועדת האיתור ברוח המיזם.

ועדת האיתור: יו״ר נילי פלר, מייסלון חמוד, אבישי כהנא, אלעד קיידן. 

השותפים למיזם הכולל מלגות ומענקים בסך של 700 אלף שקלים הם: משפחת ישר-אלקבץ, פסטיבל קולנוע דרום, קרן גשר לקולנוע רב תרבותי, HOT8, קרן רבינוביץ' לאמנויות – פרויקט קולנוע , קרן הקולנוע הישראלי הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה וחברת ההפצה הצרפתית Sophie Dulac Distribution.

זוכים נוספים בפרסים:

  • המקום השלישי לסרט הטוב ביותר "קריית החלומות" של הבמאי יונתן גרינקראוט.
  • פרס סרט האנימציה הטוב ביותר "כתריאל" של הבמאיות רוני אשרניצקי, יוליה זאבט ונועה חן.
  • פרס הפיילוט הטלוויזיוני הטוב ביותר "שימוש עצמי" של הבמאי איתן בריצי.
  • פרס הצילום מוענק לדמיאן צצקין עבור צילום הסרט "פואד" של הבמאי גיא וסרמן
  • פרס העריכה מוענק לענבר כץ ושיר רחום עבור עריכת הסרט "פואד" של הבמאי גיא וסרמן.
  • פרס ההפקה מוענק לנאור זנא על הפקת הסרט "זוגות זוגות" של הבמאים אפרת חן וייס, נאור זנא ונטע בר.
  • חביב הקהל – "זוגות זוגות" של הבמאים אפרת חן וייס, נאור זנא ונטע בר.
  • פרס המוסיקה המקורית – מוענק לליאור ויצמן עבור הסרט "ללא שם" של הבמאית תמר גוטמן.
  • פרס עיצוב פס הקול – מוענק לאולפני מוריס עבור הסרט "יום העדכונים" של הבמאית מור חנאי.

במסגרת הפסטיבל התקיימה תחרות הפיצ'ינג השנתית של מסלול יצירה טלוויזונית בספיר לסדרות ופורמטים. בין הזוכים התבלטה מגמת עלייתה של הדרמה החברתית, שבה במסגרת נרטיבית יש עיסוק בעוולות חברתיות עליהן נלחמים ונלחמות הגיבורות/ים, באמצעים לא תמיד כשרים.